Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

Wycieczka nad morze klas 5b, 5c, 6d.

W dniach 10 – 12 maja 2023r. uczniowie klas piątych i szóstej uczestniczyli w wycieczce nad polskie morze.

Pierwszego dnia udaliśmy się na pola Grunwaldu. W muzeum pan przewodnik poprowadził krótką lekcję historii na temat jednej z największych bitew w średniowiecznej Europie, która rozegrała się w 1410r. oraz jej znaczenia. Następnie zobaczyliśmy Pomnik Grunwaldzki, ruiny kaplicy pobitewnej oraz kamień Jungingera.

Po czym dojechaliśmy do miejsca zakwaterowania – Sztutowo Pensjonat Baron. Korzystając z bogatego zaplecza sportowego i rekreacyjnego popołudnie spędziliśmy na grach i zabawach integracyjnych  na świeżym powietrzu. Nie mogło również zabraknąć spaceru na plażę, gdzie tanecznie powitaliśmy morze Belgijką. To był aktywnie spędzony czas.

W czwartek – 11 maja zwiedzaliśmy gdańską starówkę. Przechadzaliśmy się urokliwą ul. Mariacką, która doprowadziła nas do gotyckiej Bazyliki Wniebowzięcia NMP, spacerowaliśmy Traktem Królewskim, podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki, piękny Dwór Artusa oraz słynną fontannę Neptuna. Zachwycaliśmy się Kościołem Mariackim. Pani przewodnik wzbogacała nasz spacer ciekawostkami historycznymi, związanymi z tymi miejscami. Następnie udaliśmy się na Przystań Żeglugi Gdańskiej, skąd popłynęliśmy statkiem na Westerplatte. Poznaliśmy dzieje tego ważnego miejsca. Tego dnia w Sztutowie czekały nas jeszcze dodatkowe atrakcje – ognisko, gra terenowa oraz wieczorny spacer nad morze. A tam poszukiwanie bursztynów z wykorzystaniem specjalnych latarek, tańce, zabawy integracyjne oraz podziwianie spokojnego morza po zachodzie słońca.

W piątek – 12 maja pożegnaliśmy się z morzem w Stegnie. A potem wyruszyliśmy do Malborka. Byliśmy pod wrażeniem Zamku Krzyżackiego – najpotężniejszej twierdzy średniowiecznej Europy. Po spacerze spożyliśmy posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną do Nasielska.

To była udana wycieczka. Mieliśmy możliwość pogłębienia wiedzy, zintegrowania się  i aktywnego wypoczynku. Zabraliśmy ze sobą mnóstwo wspaniałych wspomnień.

Ewa Boczkowska

Galeria zdjęć na Facebooku szkolnym