Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

Wycieczka na Mazury

10 maja klasy 8a i 7a wyjechały na dwudniową wycieczkę na Mazury.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy siedzibę Hitlera w Gierłożu. Wilczy Szaniec to nazwa kwatery głównej Adolfa Hitlera z czasów drugiej wojny światowej. Mimo że w 1945 roku wysadzono większość zabudowań, to ruiny najbardziej okazałych budowli przetrwały do naszych czasów. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała młodzieży o historii tego miejsca oraz ludziach tam przebywających. Mieliśmy okazję wejść do wilgotnych korytarzy ruin bunkrów. Podczas spędzonych w Wilczym Szańcu godzin poznaliśmy wiele faktów z historii Polski czasów II wojny światowej.

Kolejnym punktem na naszej trasie było Mrągowo – spacer i chwila relaksu nad jeziorem Czos.

Do miejsca zakwaterowania w Krutyni dotarliśmy około godziny 17.  Pyszny obiad dodał wszystkim sił i resztę dnia spędziliśmy na świeżym powietrzu. Niektórzy grali w piłkę nożną,  siatkową lub ping – ponga, inni leniuchowali na hamakach i leżakach.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od godzinnego rejsu statkiem po mazurskich jeziorach. Podziwialiśmy piękne widoki i słuchaliśmy opowieści kapitana statku. Po zejściu na ląd zjedliśmy lody w Rucianem – Nidzie i pojechaliśmy do Galindii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, który wyjaśnił nam, kim byli Galindowie, w jakich czasach żyli  i jakie tereny zamieszkiwali. Następnie uczniowie z klasy 7a wcielili się w role „mężów zaufania” i rumaka, a Urszula została tymczasowym wodzem wioski. Spacerując po współczesnej wiosce, słuchaliśmy przewodnika, który opowiadał nam o wierzeniach, obrzędach i codziennym życiu Galindów.

W drodze powrotnej zjedliśmy posiłek i chwilę po godzinie 19 wróciliśmy do Nasielska.

Był to bardzo miło spędzony czas. Poznaliśmy wiele nowych faktów z historii Polski oraz mieliśmy okazję podziwiać piękno mazurskiej przyrody. Uczniowie zrelaksowali się i odpoczęli przed czekającymi ich egzaminami i sprawdzianami.

Agnieszka Sztabnik