Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

H jak historia, harcerz, hulajnoga i hula hop

Literka h zabrała nasze Liski w podróż po Polsce i w czasie…
Na h jak hulajnodze zwiedziliśmy najbardziej znane miasta w Polsce, rozpoznając je po pamiątkach z nich przywiezionych i po h jak herbach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Zakopanego. W Toruniu posililiśmy się pierniczkami i ruszyliśmy dalej. Dotarliśmy aż nad morze. Gdy wróciliśmy do Nasielska, spotkaliśmy burmistrza naszego miasta pana Bogdana Ruszkowskiego. Dzięki temu wiedzieliśmy, że nie zabłądziliśmy.
Harcerstwo również jest na h i dodatkowo wiąże się z podróżami. Dlatego odwiedził nas h jak harcerz, czyli tata naszego Jasia i opowiedział nam swoją przygodę z harcerstwem. Pokazał, jak wygląda harcerski strój i powiedział, co oznaczają na nim różne rzeczy. Nauczyliśmy się szyfru Czekoladka i harcerskich pląsów. Wspólnie zasiedliśmy wokół ogniska i przy dźwiękach gitary zaśpiewaliśmy miedzy innymi, że… chłopy starzeją się, a baby nie! Przynajmniej Lisiczki tak śpiewały. Według Lisków refren jest trochę inny, ale dziewczyny górą i nie dałyśmy się przekrzyczeć. Na zakończenie naszego spotkania dh Marcin zaprosił wszystkich do wspólnego kręgu i puścił iskierkę przyjaźni. To było bardzo miłe, dla niektórych wręcz sentymentalne spotkanie. Bardzo dziękujemy tacie Jasia za wizytę i mamy nadzieję na kolejne spotkanie. Może następnym razem w plenerze i przy prawdziwym ogniu…
Druga podróż, tym razem w czasie, zabrała nas w przeszłość. Poznaliśmy h jak historię naszej szkoły. Zaprosiliśmy na zajęcia Pana Dyrektora, bo kto jak nie dyrektor, najlepiej zna się na szkole. Z uwagą i zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji na temat naszej szkoły: od kiedy istnieje, kto był jej pierwszym dyrektorem i gdzie się kiedyś znajdowała. Przypomnieliśmy sobie postać patrona szkoły Stefana Starzyńskiego i zaśpiewaliśmy h jak hymn. Zobaczyliśmy, a nawet mieliśmy okazję przymierzyć, fartuszki, w jakich kiedyś dziewczynki chodziły do szkoły. Na koniec wykonaliśmy lapbook o naszej szkole.
Na pożegnanie zajęć poświęconych literce h, h jak hula hop posłużyło nam do klasyfikacji wyrazów na te rozpoczynające się na ch i na h, a później do ćwiczeń i świetnej zabawy.