Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

Dzień Patrona

Rok 2023 został ogłoszony przez Radę Miasta Warszawy Rokiem Stefana Starzyńskiego, bowiem w tym roku przypada 130 rocznica urodzin tego wielkiego Polaka . Nasza placówka uczciła to wydarzenie poprzez projekt edukacyjny „Od malucha do starszaka, każdy zna swego rodaka”, który realizowany był od września 2022 r. do września 2023 r. Poprzez różne działania, takie jak: lekcje wychowawcze, gazetki ścienne, prezentacje multimedialne oraz szkolny konkurs wiedzy o Stefanie Starzyńskim, uczniowie mieli możliwość lepiej poznać postać Patrona szkoły. Powstała również autorska piosenka, na podstawie której zmontowano film promujący naszą szkołę.
Podsumowaniem projektu było wspólne świętowanie przez całą społeczność szkolną Dnia Patrona w dniu 27 października 2023 r. Podczas uroczystej akademii uczciliśmy 130 rocznicę urodzin Stefana Starzyńskiego oraz 73 rocznicę nadania imienia bohaterskiego prezydenta Warszawy naszej szkole.
Uczniowie kl. 6b, 7b oraz 7d, pod kierunkiem nauczycieli: p. E. Lipowskiej i A. Tomasińskiej, w krótkim programie artystycznym ukazali postać tego wielkiego patrioty. Jego postawa w okresie wojen oraz bohaterskie czyny w czasie pokoju potwierdzają, że najistotniejszą sprawą była dla niego wolność ukochanej ojczyzny. Jako prezydent Warszawy, ukochał to miasto i dbał o jego rozwój. Niestety plany i marzenia Starzyńskiego o „wielkiej Warszawie przyszłości” przerwał wybuch II wojny światowej. W tym trudnym czasie nie opuścił kraju, ale z determinacją nawoływał do obrony miasta, co sprawiło, że zyskał ogromny autorytet i także dla współczesnych może być wzorem godnym naśladowania.
W klimat przedwojennej Warszawy z okresu rządów prezydenta Starzyńskiego wprowadził obecnych przepięknie wykonany przez uczniów kl. 1c układ taneczny, do którego przygotowała ich pani A. Czyż – Roszak. W strojach z epoki międzywojennej zatańczyli walczyka do pochodzącej z tego okresu piosenki „Walczyk Warszawy”.
Występ uświetnił swoim śpiewem chór szkolny oraz soliści pod kierunkiem p. Kingi Żabik. W podniosły nastrój uroczystości wprowadzała słyszalna w tle muzyka oraz prezentacja multimedialna.
Była to piękna i niezapomniana lekcji historii i patriotyzmu.
Anna Tomasińska
Fotorelacja z uroczystości na Facebook szkoły