Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

BohaterOn w naszej szkole 2019/2020

W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w realizację ogólnopolskiego projektu „BohaterOn w Twojej szkole”.  Stanowi on część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię”, która prowadzona jest od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło:  Pamięć – Edukacja – Pomoc. Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

Projekt realizowany był od 1 do 31 października. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich poziomów nauczania – od klas zerowych po ósmoklasistów. Łącznie 140 uczniówz klas: Oa, 1b, 3a, 3c, 4a, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b, 6c, 6d, 7a, 8a. W każdej z zaangażowanych klas wychowawcy przeprowadzili lekcje dotyczące roli i znaczenia powstania warszawskiego w dziejach naszego narodu. Uczniowie wykazali bardzo duże zainteresowanie historią Polski podczas II wojny światowej. Często byli zaskoczeni tym, że młodzi powstańcy byli ich rówieśnikami. Dowiedzieli się, jakimi cechami powinien odznaczać się bohater. Zapoznali się również z profilami powstańców.

Drugim etapem naszych działań było pisanie podziękowań i życzeń do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Uczniowie samodzielnie tworzyli kartki i laurki z życzeniami oraz pisali listy. Wywołało to wśród nich wiele pozytywnych emocji. Efekt pracy okazał się wspaniały: pięknie wykonane kartki, wzruszające teksty podziękowań.

Była to wyjątkową lekcją historii. Żywa szkoła patriotyzmu. Nasza szkoła po raz pierwszy zaangażowała się w ten projekt, ale z pewnością nie po raz ostatni.

Koordynator projektu
Anna Tomasińska

Przewiń w górę