Szkoła Podstawowa nr 2
im. Stefana Starzyńskiego
w Nasielsku

Godło Polski

Bierzemy udział w akcji Żonkile 2024

19 kwietnia przypada 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim . Dla upamiętnienia bohaterów i bohaterek tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza szkoła od kilku lat bierze aktywny udział w tej ważnej inicjatywie.
Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla ważność tego zbrojnego zrywu oraz wskazuje na potrzebę dialogu ponad podziałami.
Symbolem pamięci o powstaniu z 1943 r jest żonkil. Nie jest on przypadkowy, związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby. On sam składał żonkile pod Pomnikiem Bohaterów Getta w każdą rocznicę wybuchu powstania, zapoczątkowując tradycję, która do dziś towarzyszy corocznym obchodom tego wydarzenia.
Uczniowie naszej placówki samodzielnie wykonali papierowe żonkile, które dziś z dumą prezentowali upamiętniając tę ważną rocznicę.
W kolejnych dniach wychowawcy przeprowadzą z uczniami zajęcia na podstawie przygotowanych przez Organizatorów materiałów dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Relacje z naszych działań będzie można śledzić na stronie szkoły.
Anna Tomasińska
Aneta Czyż – Roszak